Thirteen priests to assume pastorates; five to retire

OFFICIAL
In order to provide pastoral care for the people of God in the Archdiocese of New Orleans, Archbishop Aymond has made the following appointments:

PASTORS
(In accordance with Canon 522 and the USCCB norms, all appointments for pastors are for a six-year term, which may be renewed.)

 

Reverend Sampson Abdulai as Pastor of St. Thomas Parish, Pointe a la Hache/Assumption Mission, Braithwaite, effective Aug. 1, 2018.

 

 

 

 

Reverend Dominic Arcuri as Pastor of St. Charles Borromeo Parish, Destrehan, effective July 2, 2018.

 

 

 

 

 

Reverend Colin Braud as Pastor of Visitation of Our Lady Parish, Marrero, effective July 2, 2018.

 

 

 

 

 

 

 

Reverend Roman Burgos as Pastor of St. Theresa of Avila Parish, New Orleans, effective July 2, 2018.

 

 

 

 

 

Reverend Jerry Daniels as Pastor of Sts. Peter and Paul Parish, Pearl River, effective immediately.

 

 

 

 

 

Reverend Stephen Dardis as Pastor of Holy Family Parish, Luling,
effective July 2, 2018.

 

 

 

 

 

Reverend Peter Finney, III as Pastor of St. Rita Parish, New Orleans,
effective July 2, 2018.

 

 

 

 

 

Reverend Timothy Hedrick as Pastor of St. Catherine of Siena Parish, Metairie, effective May 27, 2018.

 

 

 

 

 

 

Reverend Michael Labre as Pastor of St. James Major Parish, New Orleans, effective Aug. 1, 2018.

 

 

 

 

 

Reverend Joseph Palermo as Pastor of St. Francis Xavier Parish, Metairie, while serving as Adjunct Spiritual Director at Notre Dame Seminary, effective August 10, 2018.

 

 

 

 

 

 

Reverend John Perino as Pastor of Our Lady of the Angels Parish, Waggaman, effective July 2, 2018.

 

 

 

 

 

Reverend Vincent Phan as Pastor of St. John the Baptist Parish, Folsom, effective July 2, 2018.

 

 

 

 

 

Reverend Kyle Sanders as Pastor of Holy Family Parish, Franklinton, effective July 2, 2018.

 

 

 

 

PAROCHIAL VICARS

Reverend Michael Kettenring as Parochial Vicar of St. Philip Neri Parish, Metairie, effective July 2, 2018.

Reverend Thien Nguyen as Parochial Vicar of St. Francis Xavier Parish, Metairie, effective July 2, 2018.

Reverend Vincent Nguyen as Parochial Vicar of St. Ann Church and Shrine, Metairie, effective July 2, 2018.

Reverend Garrett O’Brien, J.C.L., as Parochial Vicar of St. Catherine of Siena Parish, Metairie,
effective August 1, 2018.

Reverend Cletus Orji as Parochial Vicar of Our Lady of Lourdes Parish, Slidell, effective July 2, 2018.

Reverend Edward Owusu-Ansah as Parochial Vicar of Our Lady of Perpetual Help Parish, Kenner,
effective July 2, 2018.

 

SPECIAL MINISTRY

Reverend Ronald Calkins as Chaplain of St. Anthony’s Gardens, Covington, effective May 27, 2018.

Reverend James Rick Day as Hospital Chaplain, effective July 2, 2018.

Reverend Raymond Guillot as Chaplain of Northshore Senior Living Residence, effective July 2, 2018.

Reverend Alberto Villosillo as Chaplain of Place DuBourg, LaPlace, effective July 2, 2018.

 

METROPOLITAN TRIBUNAL

Reverend Garrett O’Brien, J.C.L.,
as Defender of the Bond for Matrimonial Causes and Promoter of Justice for Penal Causes, and of service to St. Catherine of Siena Parish, Metairie as Parochial Vicar, effective Aug. 1, 2018.

 

RETIREMENT

 

 

Reverend Teodoro Agudo, O.F.M., Cap., effective July 2, 2018.

 

 

 

 

 

Reverend Robert Cavalier, effective July 2, 2018.

 

 

 

 

 

 

Reverend Michael Ketten­ring retiring as Pastor and r­equested to serve as a Parochial Vicar, effective July 2, 2018.

 

 

 

 

 

 

Reverend Richard Maughan, effective Aug. 1, 2018.

 

 

 

 

 

 

Reverend Monsignor Andrew Taormina, effective Aug. 10, 2018.

 

 

 

 

We are very grateful to Reverend Agudo, Reverend Cavalier, Reverend Maughan and Msgr. Taormina for their many years of faithful service as priests and very dedicated pastors.

 

TRANSITIONAL DEACONS
(to be ordained May 19, 2018)

Reverend Mr. Douglas Busch as Deacon intern, St. Pius X Parish, New Orleans,
effective June 4, 2018-October 2018.

Reverend Mr. Daniel Darmanin as Deacon intern,
St. Angela Merici Parish, Metairie, effective June 4, 2018-Oct­ober 2018.

Reverend Mr. David Frank as Deacon intern, St. Ann Church and Shrine, Metairie,
effective June 4, 2018-Oct­ober 2018 (ordained May, 2017).

Reverend Mr. Andrew Gutierrez as Deacon intern, St. Catherine of Siena Parish,
Metairie, effective June 4, 2018-October 2018.

Reverend Mr. Daniel Okafor as Deacon intern,
Blessed Trinity Parish, New Orleans, effective June 4, 2018-May 2019.

Reverend Mr. Leon Poche as Deacon intern, St. Mary Magdalen Parish, Metairie,
effective June 4, 2018-October 2018.

Reverend Mr. Andrew Rudmann as Deacon intern, St. Clement of Rome Parish,
Metairie, effective June 4, 2018-October 2018.

Reverend Mr. Damian Zablocki as Deacon intern, St. Rita Parish, Harahan,
effective June 4, 2018-May 2019.

Please follow and like us:

You May Also Like