Ready for some football? Here are the schedules

2011 season kicks off on a Wednesday

    Are you ready for some high school football?
    You won’t have to wait long. As a matter of fact, the 2011 season begins on a Wednesday night, Aug. 31, at St. Paul’s Hunter Stadium, where the Wolves will host Edna Karr for the second consecutive year.
    The Catholic League has ended and its teams have been dispersed to districts with public schools, which should make for an interesting season.

* – District game.
(HC) – Homecoming  game

Schedules subject to change by schools.

Scrimmages
Wednesday, Aug. 17
Bro. Martin at St. Paul’s, 5:30 p.m.;
St. Augustine vs. Cox, Gormley, 6 p.m.

Thursday, Aug. 18
Jesuit vs. McDonogh 35 at Gormley, 5 p.m.; Abp. Rummel @ Catholic High, 5 p.m.; Abp. Shaw@ Mandeville, 5 p.m.; Holy Cross at Ponchatoula, 5 p.m.; St. Charles Cath. @ Hahnville, 5 p.m.

Friday, Aug. 19
Pope John Paul II @ Country Day, 5 p.m.; De La Salle vs. Haynes @ Yenni, 6:30 p.m.; Abp. Hannan vs. Grace King @ Yenni, 6:30 p.m.

Jamborees

Thursday, Aug. 25
Kiwanis @ Yenni – Jesuit vs. Bonnabel, 6:30 p.m.

Friday, Aug. 26 
At Memtsas – Abp. Shaw vs. John Ehret, 5 p.m.;

At Chalmette – Holy Cross vs. Belle Chasse, 6 p.m.;

At Fontainebleau – Abp. Rummel vs. St. Paul’s, 6:30 p.m., Bro. Martin vs. Fontainebleau , 7:30 p.m.;

At Newman – Pope John Paul II  vs. Carver, 6 p.m.; De La Salle vs. Newman, 7 p.m.

River Parish Jam @  SCC – St. Charles Catholic vs. East St. John, 7:30 p.m.

At  Franklinton – Abp. Hannan vs. Pearl River, 7 p.m.

Saturday, Aug. 27
St. Augustine Jam @ Gormley – St. Augustine vs. Edna Karr follows 6 p.m. game.

Regular Season
WEEK 1

Wednesday, Aug. 31
Edna Karr @ St. Paul’s, 7 p.m.

Thursday, Sept. 1
Hahnville vs. Jesuit @ Gormley. 7 p.m.; Slidell vs. Holy Cross @ Pan Am, 7 p.m.; St. Patrick’s (Miss.) @ Pope John Paul II, 7 p.m.

Friday, Sept. 2
Gulf Coast (FLA) vs. Bro. Martin @ Gormley, 7 p.m.; Abp. Hannan vs. Haynes @ Yenni, 7 p.m.; De La Salle @ Pearl River, 7 p.m.
St. Charles Cath. @ Tate (FLA), 7 p.m.

Saturday, Sept. 3
Abp. Rummel vs. Abp. Shaw @ Memtsas, 2 p.m.; McDonogh 35 vs. St. Augustine @ Gormley, 7 p.m.

WEEK 2
Friday, Sept. 9
Jesuit vs. Holy Cross @ Gormley, 7 p.m.; St. Paul’s vs. Acadiana @ Superdome, 8 p.m.; Abp. Rummel @ Slidell, 7 p.m.
Abp. Shaw @ Fisher, 7 p.m.; St. Charles Cath. @ Vandebilt Cath., 7 p.m.; Pope John Paul II @ Pearl River, 7 p.m.; Abp. Hannan vs. Ridgewood@ Jefferson Plg., 7:30 p.m.

Saturday, Sept. 10
Bro. Martin vs. St. Augustine @ Gormley, 7 p.m.; De La Salle vs. Riverdale @ Yenni, 7 p.m.

WEEK 3
Friday, Sept. 16
Abp. Shaw vs. Jesuit @ Gormley, 7 p.m.; Holy Cross @ Chalmette, 7 p.m.; McDonogh 35 @ St. Paul’s 7 p.m.; Springfield vs. De La Salle @ Pan Am, 7 p.m.; Pope John Paul II vs. Riverdale @ Yenni, 7 p.m.; Bro. Martin @ Cent. Lafourche, 7 p.m.; Houma Christ. vs. Abp. Hannan @ Pitcher, 7 p.m.; St. Charles Cath. @ Northshore, 7 p.m.

Saturday, Sept. 17
Abp. Rummel vs. St. Augustine @ Gormley, 7 p.m.

WEEK 4
Thursday, Sept. 22
Bro. Martin vs. John Ehret @ Yenni, 7 p.m.

Friday, Sept. 23
Abp. Shaw vs. Holy Cross @ Gormley, 7 p.m.; Jesuit vs. De La Salle @ Pan Am, 7 p.m.
*St. Paul’s @ Covington, 7 p.m.
Warren Easton @ Pope John Paul II, 7 p.m.; St. Augustine @ Hahnville, 7 p.m.; Miller-McCoy @ St. Charles Cath., 7 p.m.
Pine @ Abp. Hannan @ Pitcher, 7 p.m.

Saturday, Sept. 24
Denham Springs vs. Abp. Rummel @ Yenni, 2 p.m.

WEEK 5
Thursday, Sept. 29
 Bro. Martin vs. Higgins @ Memtsas, 7 p.m.

Friday, Sept. 30
John Ehret vs. Jesuit @ Gormley, 7 p.m.; Pope John Paul II vs. De La Salle (HC), 7 p.m.
*Mandeville @ St. Paul’s, 7 p.m.
Pine Prairie vs. Abp. Hannan (HC) @ Pitcher, 7 p.m.; St. Charles Cath. @ Jeanerette, 7 p.m.

Saturday, Oct. 1
Holy Cross vs. Abp. Rummel (HC) @ Yenni, 2 p.m.; St. Augustine vs. Abp. Shaw @ Memtsas, 2 p.m.

WEEK 6
Thursday, Oct. 6
Salmen @ St. Paul’s, 7 p.m.

Friday, Oct. 7
*West Jefferson vs. Bro. Martin (HC) @ Gormley, 7 p.m.,
*Donaldsonville @ St. Charles Cath., 7 p.m.
*Springfield @ Pope John Paul II, 7 p.m.
*Southern Lab vs. Abp. Hannan @ Pitcher, 7 p.m.
*De La Salle vs. McMain @ Pan Am, 7 p.m.
Abp. Rummel @ Thibodaux, 7 p.m.

Saturday, Oct. 8
*Belle Chasse vs. Abp. Shaw @ Yenni, 2 p.m.
*Holy Cross vs. St. Augustine @ Gormley, 2:30 p.m.
* Jesuit vs. Chalmette @ Gormley, follows 2:30 p.m. game

WEEK 7
Friday, Oct. 14
*Abp. Shaw vs. McDonogh 35 @ Pan Am, 3:30 p.m.
Franklinton vs. Jesuit @ Gormley, 7 p.m.
*Abp. Rummel vs. West Jefferson @ Memtsas, 7 p.m.
* Bro. Martin @ Chalmette, 7 p.m.
*St. Paul’s @ Slidell, 7 p.m.
Holy Cross @ Fontainebleau, 7 p.m.
*St. Charles Cath. @ Port Allen, 7 p.m.
*Pope John Paul II @ Northlake Christ.,7 p.m.
*Abp. Hannan @ Kentwood, 7 p.m.

Saturday, Oct. 15
*St. Augustine vs. Warren Easton @ Gormley, 7 p.m.
*De La Salle vs. McDonogh High @ Pan Am, 7 p.m.

WEEK 8
Thursday, Oct. 20
*Abp. Hannan vs. Varnado @ Pitcher, 7 p.m.

Friday, Oct. 21
*Ponchatoula @ St. Paul’s (HC), 7 p.m.
*Abp. Shaw vs. Edna Karr @ Behrman, 7 p.m.
*Holy Cross vs. Warren Easton @ Gormley, 7 p.m.
*De La Salle at Lusher, 7 p.m.
*Brusly @ St. Charles Cath., 7 p.m.
*Pope John Paul II @ St. Helena, 7 p.m.

Saturday, Oct. 22
*Chalmette vs. Rummel @ Yenni, 2 p.m.
*Riverdale  vs. St. Augustine (HC) @ Gormley, 2 p.m.
*Jesuit vs. Bro. Martin @ Gormley, 7 p.m.

WEEK 9
Thursday, Oct. 27
*East Jefferson vs. St. Augustine @ Pan Am, 7 p.m.

Friday, Oct. 28
Greensboro (ALA) vs. Bro. Martin @ Gormley, 3:30 p.m.
*Holy Cross vs. Riverdale @ Yenni, 7 p.m.
*S.T. Aquinas @ Pope John Paul II, 7 p.m.
*St. Paul’s @ Northshore, 7 p.m.
*St. Charles Catholic @ St. James, 7 p.m.
*Abp. Hannan @ Mt. Hermon, 7 p.m.

Saturday, Oct. 29
*Jesuit vs. Abp. Rummel @ Yenni, 2 p.m.
*O.P. Walker vs. Abp. Shaw @ Memtsas, 2 p.m.
De La Salle (no game)

WEEK 10
Thursday, Nov. 3
*De La Salle vs. Reed @ Pan Am, 3:30 p.m.
*St. Augustine vs. McDonogh High @ Gormley, 7 p.m.
*Abp. Shaw vs. Helen Cox @ Memtsas, 7 p.m.

Friday, Nov. 4
*Fontainebleau @ St. Paul’s, 7 p.m.
*East Jefferson vs. Holy Cross (HC) @ Gormley, 7 p.m.
*E.D. White @ St. Charles Cath., 7 p.m.
*Pope John Paul II @ Pine, 7 p.m.
*Abp. Hannan @ Christ. Life, 7 p.m.

Saturday, Nov. 5
*Brother Martin vs. Rummel @ Yenni, 11 a.m.
*Jesuit vs. West Jefferson @ Memtsas, noon

Site Administrator

➤ Lloyd Robichaux | Site Administrator | Art Director | Webmaster | lrobichaux@clarionherald.org | (504) 596-3024 | Fax: (504) 596-3020

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published.